Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Podczas tegorocznego Spotkania Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii w San Diego ogłoszono wyniki najowszych badań które mówią, że kurkumina może hamować szkodliwe działanie nikotyny na pacjentów chorych na nowotwory głowy i szyi, którzy pomimo diagnozy nie rzucili palenia.
Dobroczynne działanie kurkuminy – substancji zawartej w kurkumie, popularnej przyprawie używanej samodzielnie lub jako składnik mieszanki curry – znane jest już od setek lat.
W ostatnim doświadczeniu zbadano wpływ kurkuminy na wzrost nowotworów płaskomórkowych głowy i szyi. Autorzy badania wykorzystali różne rodzaje komórek wymienionych nowotworów, wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych. Komórki te najpierw traktowano kurkuminą, a następnie poddawano je działaniu nikotyny. Jak się okazało, kurkumina blokowała negatywny wpływ nikotyny na komórki.
Każdego roku na świecie diagnozuje się około 500 tysięcy nowych przypadków zachrować na nowotwory głowy i szyi. Prawdopodobiństwo wystąpienia nawrotów raka tego typu est znacznie większe, jeśli pacjent nie rzuca palenia po udanej terapii guza pierwotnego. Wiele osób stosuje po rzuceniu nałogu nikotynową terapię zastępczą.
Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna może napędzać proces rozwoju nowotworów. Zdaniem naukowców kurkumina mogłaby być używana nie tylko jako czynnik chroniący przed rozwojem nowotworów, ale także łagodzący szkodliwe działanie nikotyny.