Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Unia Europejska od lat wdraża rozwiązania mające na celu ograniczenie skutków palenia tytoniu w państwach członkowskich. Po jej apelu rządy wielu państw wprowadziły przepisy zakazujące palenia w miejscach publicznych.
Teraz UE w ramach walki z nałogiem tytoniowym rozważa wprowadzenie nowych, kontrowersyjnych restrykcji. Najnowszy jej pomysł to projekt zakazu używania przez firmy tytoniowe znaków towarowych, by w przyszłości wszystkie papierosy sprzedawane były w jednakowych opakowaniach.
Oznaczałoby to koniec z elegancko wyglądającymi paczkami papierosów, które różnią się kształtem i wabią klientów wyszukaną kolorystyką.
Według statystyk około 30% obywateli UE stanowią czynni palacze. Uzależnienie od tytoniu jest przyczyną 15% wszystkich przedwczesnych śmierci i 25% zgonów z powodu raka.
Według danych WHO w Polsce pali ponad 9 mln osób, czyli około 30% populacji kraju. Dodatkowo 25% z pośród niepalących dorosłych biernie pali w domu, z kolei odsetek dzieci narażonych na dym tytoniowy w domu sięga 80%.
Polskie Ministerstwo Zdrowia poparło ten pomysł, prawdopodobnie także polski Sejm będzie skłonny do zaaprobowania pomysłu wprowadzenia jednakowych opakowań dla wszystkich wyrobów tytoniowych.
Z kolei przeciwni takiemu rozwiązaniu są producenci papierosów. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że stanowiłoby ono naruszenie praw przedsiębiorców do znaków towarowych. Instytucja zaznacza, iż popiera działania korzystne dla zdrowia publicznego, jednak jej zdaniean, powinny to być rozwiązania przemyślane i zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności. Jak twierdzi Lewiatan, odebranie przedsiębiorcom prawa do używania znaku towarowego przy sprzedaży legalnego produktu może też narazić Skarb Państwa na istotne finansowe konsekwencje w postaci wzmożonego obrotu nielegalnymi wyrobami, a także osłabi wizerunek Polski w oczach potencjalnych inwestorów oraz innych przedsiębiorców.