Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według brytyjskich naukowców picie dwóch lub trzech filiżanek herbaty w ciągu dnia jest tak samo dobre dla organizmu jak picie dużej ilości wody. Co więcej, herbata może dodatkowo przynieść pewne korzyści dla zdrowia.
Wyniki najnowszego badania, opublikowanego w "European Journal of Clinical Nutrition" dementują powszechne przekonanie, że picie herbaty prowadzi do odwodnienia organizmu.
Badace wykazali, że regularne picie herbacianych naparów nie tylko w odpowiedni sposób nawadnia, ale również chroni przed chorobami serca oraz niektórymi odmianami raka.
Zdaniem naukowców za dobroczynne działanie herbaty odpowiadają głównie związki flawonowe – organiczne związki chemiczne, które występują w roślinach. Posiadają one właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz moczopędne. Poza herbatą flawonoidy znajdują się także w owocach cytrusowych, niektórych warzywach oraz w czerwonym winie.
Obecne w liściach herbaty związki flawonowe mają silne działanie antyoksydacyjne, przez co zapobiegają także uszkodzeniom komórek. Dietetycy zalecają więc picie kilku filiżanek herbaty dziennie jako czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia zawałów serca.