Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Hiszpańscy naukowcy z dwóch uniwersytetów - Las Palmas i Nawarry przeprowadzili badania, których wyniki świadczą, że dieta środziemnomorska może pomóc w zapobieganiu depresji.
Już wcześniej odkryto liczne zalety tej diety, uznając ją m.in. za czynnik chroniący przed chorobami serca i rakiem. Najnowsze dane świadczą, że najprawdopodobniej może także zapobiegać depresji.
W przeprowadzonych przez hiszpańskich specjalistów, trwających cztery lata badaniach wzięło udział 10 094 osób.
Okazało się, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się depresji było o około 30% mniejsze u respondentów, których dieta zawierała dużo warzyw, owoców i zbóż, a mało czerwonego mięsa. Na takich właśnie zasadach opiera się menu diety śródziemnomorskiej.
W badaniach uwzględniono stan cywilny badanych, liczbę ich dzieci oraz inne czynniki związane ze stylem ich życia, a także pewne cechy charakteru. Te aspekty nie wpłynęły jednak na rezultat badania.
Naukowcy zauważyli, iż zwolennikami diety śródziemnomorskiej najczęściej byli mężczyźni, eks-palacze, osoby będące w związku małżeńskim i starsze oraz te bardziej aktywne fizycznie.
Dieta śródziemnomorska zawiera duże ilości warzyw i owoców, kasz, makaronów, ryb, owoców morza, orzechów, a także jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak oliwa z oliwek. Alkohol, nabiał oraz mięso w diecie śródziemnomorskiej występują w ograniczonych ilościach.
Dieta ta uznawana jest za najzdrowszą spośród różnych metod odżywiania się, można ją stosować przez całe życie. Pozwala utrzymać dobre zdrowie i znakomitą kondycję.
Wiadomo, że dieta bogata w oliwę z oliwek podnosi poziom serotoniny, a działanie większości leków antydepresyjnych polega na tym, by utrzymać odpowiedni jej poziom w mózgu. Z tego powodu dieta śródziemnomorska jest korzystna w leczeniu depresji.