Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Hiszpańscy naukowcy z Universidade de Vigo opracowali innowacyjny sposób na wykrywanie obecności narkotyków w organizmie.
Nowa metoda analityczna, ze względu na wysoką skuteczność, szybkość oraz niską cenę prawdopodobnie wyprze powszechnie stosowane dziś techniki.
Hiszpanie odkryli, że doskonałym wskaźnikiem tego, czy badana osoba zażywała (ile oraz jakie) nielegalne środki odurzające, mogą być tzw. nanorurki węglowe pokryte nanocząstkami srebra, do powierzchni których dołączono przeciwciała reagujące selektywnie z substancjami chemicznymi - metabolitami, które powstają w ludzkim organizmie po zażyciu narkotyków.
Podstawę układu stanowią odpowiednio przygotowane przeciwciała, które selektywnie reagują z metabolitami substancji odurzających np. metabolitami kokainy, w efekcie czego następuje zmiana przestrzennej struktury przeciwciała.
Do spojenia wszystkich cząsteczeknanosondy badacze wykorzystali nanorurki węglowe - czyli zwinięte w rulon płaszczyzny utworzone z atomów węgla.
Przygotowane w ten sposób nanosondy można wprowadzać bezpośrednio do próbki (np. kropli śliny czy moczu) pobranej od badanej osoby. Jeśli znajdowałyby się w niej metabolity np. kokainy, połączyłyby się z przeciwciałami, a reakcja pomiędzy pozostałościami po narkotykach, a nanosondami zawierającymi przeciwciała uwidoczniona zostałaby za pomocą spektroskopii ramanowskiej SERS. Wykorzystanie tej metody gwarantuje dużą dokładność badania i daje możliwość określenia nawet minimalnych stężeń poszukiwanych substancji.