Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół naukowców z Wydziału Geriatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazał, że osoby, które cierpią z powodu przewlekłego bólu mają taki sam stopień niepełnosprawności jak ludzie starsi o 20-30 lat, którym nie dokuczają żadne bóle.
Przebadano 18 531 osób w wieku 50 lat i starszych. Naukowcy oceniali sprawność fizyczną respondentów, ich mobilność, np. zdolność do chodzenia i biegania, zdolność wchodzenia po schodach, sprawność rąk oraz zdolność wykonywania codziennych aktywności bez pomocy drugiej osoby, takich jak mycie się, ubieranie czy jedzenie.
24% badanych cierpiało na znaczące dolegliwości bólowe o charakterze przewlekłym. U pacjentów z tej grupy znacznie częściej i w znacznie młodszym wieku stwierdzano ograniczenie sprawności fizycznej, które utrudnia samodzielne życie. Okazało się, że osoby w wieku 50-59 lat cierpiące z powodu przewlekłego bólu miały sprawność zbliżoną do tej, którą mają osoby liczące 80-89 lat, bez dolegliwości bólowych.
W powyższej analizie uwzględniono takie czynniki demograficzne, jak status społeczno-ekonomiczny, współistniejące schorzenia, występowanie depresji i otyłości oraz nawykli zdrowotne.
Fakt, że ból może mieć tak istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta podkreśla wagę skutecznego leczenia dolegliwości bólowych, a także wskazuje na konieczność traktowania niesprawności jako problem bezpośrednio związany z bólem.