Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół badaczy z Yale University, kierowany przez dr Min Wu odkrył, dlaczego drastyczne ograniczenie wartości energetycznej posiłków prowadzi do niepłodności.
Naukowcy sprawdzili, w jaki sposób restrykcja kaloryczna i długotrwałe głodzenie się wpływa na system oparty o tzw. hormon koncentrujący melaninę (MCH). Wiadomo, że bierze on udział w adaptacji organizmu do głodu, jednak do tej pory nie zbadano jego wpływu na płodność.
Analiza aktywności elektrycznej mózgu myszy wykazała, że MCH wydzielany w wyniku restrykcji kalorycznej silnie blokował neurony, które w normalnie funkcjonującym organizmie uruchomiałyby proces dojrzewania płciowego oraz utrzymywałyby płodność u osobników dojrzałych. Wydzielanie MCH prowadziło więc do utraty zdolności do płodzenia potomstwa.
Obecnie trwają badania mające na celu dokładne wyjaśnienie fizjologicznych efektów działania tej substancji. Specjaliści podejrzewają, że zablokowanie aktywności MCH może wspomagać leczenie m.in. depresji oraz uzależnień, a także umożliwiać utrzymanie niskiej masy ciała przy zachowaniu płodności.