Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Jakie są postawy społeczeństwa polskiego wobec obecnej polityki narkotykowej i rozpowszechnienia używania środków psychoaktywnych?
Ostatnie badanie opinii publicznej na ten temat zostało przeprowadzone pod koniec 2008 roku przez Millward Brown SMG/KRS Polska, na zlecenie Hungarian Civil Liberties Union. Zbadano wówczas poglądy 1003 osób w wieku od 15 do 75 roku życia, a analizy wyników dokonał prof. Ireneusz Krzemiński.
Pierwsza część sondażu dotyczyła używania i dostępności narkotyków.
Jak podają wyniki sondażu, zdecydowana większość Polaków, bo aż 81% nigdy w życiu nie próbowała żadnej z wymienionych w kwestionariuszu substancji psychoaktywnej. 9% respondentów przyznało, iż używało conajmniej jedną z nich. Narkotykiem, do którego używania przyznawano się najczęściej okazała się marihuana (stosuje ją 7% Polaków), natomiast drugie miejsce zajęła w tym względzie amfetamina (3%). Używanie obu wymienionych substancji najczęściej deklarowali mężczyźni w wieku 20 - 29 lat. Badania ujawniły, że im wyższe wykształcenie ankietowanych i im wyższy ich stopiń zamożności, tym większy wśród nich odsetek użytkowników marihuany, nie stwierdzono natomiast związku pomiędzy wykształceniem a stosowaniem amfetaminy.
Co trzeci respondent stwierdził, iż zdobycie narkotyku w pobliżu miejsca jego zamieszkania jest możliwe, 17% z nich przyznało, że jego zakup zająłby im najwyżej kilkadziesiąt minut. Co ciekawe, 7% Polaków twierdzi, że zdobycie narkotyku w najbliższej okolicy byłoby dla nich nawet łatwiejsze niż zakup papierosów. Z kolei 20% ankietowanych uznało, że w ich okolicy nie można kupić żadnych nielegalnych substancji psychoaktywnych.
W drugiej części badania respondenci wypowiadali się na temat karania i handlu narkotykami.
Aż 70% z nich opowiedziało się za karaniem osób, które wytwarzają lub posiadają marihuanę na własny użytek (40% Polaków sądzi, że takie osoby powinny trafiać do więzienia, a prawie 30% - chciałoby karać ich grzywną). 16% ankietowanych nie widzi konieczności jakiegokolwiek karania za poiadanie narkotyku na własny użytek. Największą grupą respondentów, którzy opowiedzieli się za restrykcyjnymi karami były osoby powyżej 50 roku życia, natomiast najbardziej liberalne poglądy w tej sprawie przypisano grupie wiekowej od 20 do 29 lat.
60% Polaków to przeciwnicy marihuany którzy chcieliby w radykalny sposób, w tym poprzez stosowanie policyjnych metod, zwalczać handel i zażywanie tego narkotyku. 15% respondentów opowiedziało się za legalizacją używania marihuany, przy jadnoczesnym karaniu osób handlujących tą substancją.
46% obywateli naszego kraju twierdzi, że kary za produkowanie, posiadania i handel narkotykami powinny być bardziej restrykcyjne. 25% respondentów nie miało zdania w tej kwestii. Z kolei za złagodzeniem polskiej polityki narkotykowej opowiedziało się 5% ankietowanych. W opinii 14% Polaków zmiana polityki karnej powinna polegać na walce z przyczynami zjawiska, a nie na zmianie wysokości kar.
Polska ma obecnie jedną z najsurowszych ustaw antynarkotykowych w Europie, karane jest posiadanie nawet niewielkiej ilości nielegalnej substancji na własny użytek.