Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół amerykańskich naukowców z UT Southwestern Medical Center w Dallas, kierowany przez Umę Rao przeanalizował wpływ stresu i innych czynników neurobiologicznych na zachowania związane z paleniem papierosów przez nastolatków.
Badacze twierdzą, że czynniki neurobiologiczne i stresujące sytuacje życiowe, takie jak zaburzone relacje z rówieśnikami i rodziną - zwiększają ryzyko rozwoju nałogu tytoniowego u nastolatków. Jest ono jeszcze większe u tych, które mają wahania nastrojów i cierpią na depresję.
Większość dorosłych nałogowych palaczy sięgnęła po pierwszego papierosa w wieku kilkunastu lat. Wyniki wcześniejszych badań wskazywały, że stres i depresja mogły zwiększyć ryzyko rozwoju nałogu tytoniowego u takich osób.
Amerykanie przez 5 lat monitorowali i analizowali sytuacje życiowe, poziom odpowiedzi mózgu na stres oraz epizody depresji i zachowania związane z paleniem papierosów wśród 151 nastolatków. Poziom stresu u respondentów określano mierząc im poziom kortyzolu, czyli hormonu wydzielanego we krwi pod wpływem stresu.
Badanie wykazało, że osoby, które miały wysoki poziom kortyzolu, znacznie częściej rozpoczynały palenie papierosów w okresie dorastaniaa, a stresujące sytuacje życiowe dodatkowo zwiększały u nich ryzyko rozwoju długoletniego nałogu.