Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Ludzki organizm posiada dwa rodzaje komórek tłuszczowych - białe WAT oraz brązowe BAT.
Najnowsze badania dotyczące brązowej tkanki tłuszczowej, obecnej w dużych ilościach u niemowląt i u hibernujących zwierząt, mogą przyczynić się do opracowania nowych, lepszych sposobów zapobiegania otyłości.
Wiadomo, że aktywność BAT u otyłych dorosłych jest znacznie mniejsza niż u osób szczupłych. Specjaliści przypuszczają więc, że zwiększenie aktywności brązowej tkanki tłuszczowej mogłoby zapobiegać efektowi jo-jo lub nawet redukować samą otyłość.
Zespół badaczy kierowany przez prof. Michaela Symondsa z University of Nottingham wykazał, iż głównym czynnikiem kontrolującym BAT jest światło słoneczne.
Brązowa tkanka tłuszczowa jest 300-krotnie bardziej efektywna w produkcji ciepła niż inne rodzaje tkanki tłuszczowej, dlatego w przeszłości ludzki organizm aktywował ją głównie w zimie. Cywilizacyjne zmiany i będące jego następstwem globalne ocieplenie, a także rozpowszechnienie się centralnego ogrzewania zaburzyły ten mechanizm.
Brytyjscy naukowcy przebadali 3500 pacjentów. Zebrali od nich dane dotyczące zmiany ilości BAT, nasłonecznienia oraz temperatury otoczenia. Jak się okazało, brunatna tkana tłuszczowa jest bardziej rozpowszechniona wśród kobiet, a jej aktywność jest mocniej związana z nasłonecznieniem niż z temperaturą.
Badania wpływu światła i temperatury na funkcjonowanie BAT u małych ssaków wykazały bardzo duże sezonowe zmiany jej aktywności. Odkrycie to daje nadzieję na stworzenie sposobu pobudzania aktywności BAT, szczególnie w zimie, gdy doskwiera nam brak słońca.