Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Komisja Europejska, organizator kampanii "Help - dla życia bez tytoniu", której najnowsza odsłona ruszyła we wszystkich krajach UE w maju br., sporządziła ranking popularności akcji w poszczególnych krajach. Jak się okazało, Polska znalazła się na jego szczycie.
Tegoroczna kampania cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków, którzy za jej pośrednictwem szukają porad jak skutecznie walczyć z nałogiem. Odnotowano rekordową - bo ponad 9 milionową liczbę odsłon stworzonej na potrzeby kampanii strony internetowej www.help-eu.com, już przez pierwszy miesiąc jej funkcjonowania.
Celem organizowanej przez Komisję Europejską akcji jest podnoszenie świadomości Europejczyków w zakresie szkodliwości palenia tytoniu.
W promocję zdrowego stylu życia i Europy wolnej od tytoniu zaangażowani zostali młodzi ludzie, którzy własnym przykładem przekazują rówieśnikom pozytywny komunikat promujący modę na niepalenie, przekonują ich, by nie rozpoczynali palenia albo je rzucili.
Akcja skierowana jest głównie do osób młodych, pomiędzy 15 a 34 rokiem życia, gdyż właśnie w tej grupie wiekowej obserwuje się największy wzrost liczby osób palących.
Tegoroczna odsłona kampanii "HELP - Dla życia bez tytoniu" rozpoczęła się w Światowym Dniu bez Tytoniu obchodzonym 31 maja. Od tego czasu ponad 1,4 miliona Europejczyków odwiedziło krajowe strony internetowe akcji, na której internauci sami gromadzili wskazówki i nagrania wideo jak poradzić sobie z uzależnieniem od tytoniu.
W rankingu popularności akcji Polska zajęła pierwsze miejsce z ponad 9 milionami odsłon, kolejne miejsca zajęły: Włochy (7,7 mln odwiedzin), Niemcy (7,5 mln odsłon) Francja (3,4 mln odwiedzin), Rumunia (3,2 mln odwiedzin) oraz Grecja (2,7 mln odwiedzin).
Przykłady porad zamieszczanych przez internautów z całej Europy:
-"Za każdym razem, kiedy chcesz, zapalić, musisz sobie powiedzieć,"za 5 minut ", jeśli jesteś w stanie wytrzymać ten czas to będziesz w stanie wytrzymać bez papierosa ile czasu zechcesz"
- "Od sześciu lat nosiłem się z zamiarem rzucenia palenia. Irytowało mnie, że papierosy mną rządzą. Zaczynałem już powoli tracić do siebie szacunek i wtedy zdarzył się przypadek: zaproponowano mi prowadzenie imprezy „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”. W trakcie imprezy redaktorka TVP zapytała czy zamierzam rzucić palenie? Zastanawiałem się co odpowiedzieć? - powiem „tak” - nie będzie odwrotu. Ale taka oficjalna deklaracja zobowiązuje – powiedziałem o mojej decyzji na antenie TVP. Klamka zapadła. Dla mnie górala dane słowo to tak, jak podpisać cyrograf.Nie palę już rok i siedem miesięcy."
- "Rzeczą, która skłoniła mnie do rzucenia palenia było poznanie działania płuc. Zdałem sobie sprawę, jak bardzo są mi one potrzebne i zacząłem je doceniać! Nasze ciała są bardzo inteligentne, więc przestańmy ich nadużywać. Dowiedz się jak palenie szkodzi Ci w perspektywie. Brzmi to głupio, ale rzeczywiście działa!"
- "Jak rzucić palenie? Zrobić stałe zlecenie zapłaty z naszego rachunku na inny rachunek bankowy na kwotę ceny papierosów. Mnie obserwowanie, jak dużo pieniędzy wydałbym na papierosy, a które tak naprawdę zaoszczędziłem motywuje. "
- "Paliłem przez dziesięć lat, teraz nie palę już półtora roku. Wydawałem na papierosy 50 € tygodniowo. Wkładałem pieniądze do słoika co tydzień. Każdego dnia patrzę na zebrane pieniądze, które powstrzymują mnie od kupowania papierosów. Do tej pory odłożyłem ponad 3500 €.”