Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Europa wolna od dymu

dodano: Poniedziałek, 13 Lipiec 2009, 10:53:01

Po długich obradach Komisja Europejska przyjęła ostatecznie wniosek wzywający wszystkie państwa członkowskie UE do przyjęcia do 2012 roku przepisów prawnych chroniących obywateli przed narażeniem na dym tytoniowy.
 

 

 


Przyczyniły się do tego wyniki ostatniego sondażu Eurobarometru mówiące, że 84% Europejczyków popiera wprowadzenie przepisu zakazującego palenia w biurach i innych miejscach pracy znajdujących się wewnątrz budynków, 77% z nich opowiedziało się za wprowadzeniem go w restauracjach, a 61 % obywateli członkowskich państw chce, by bary i puby także były wolne od papierosowego dymu.
 

 

 


Palenie tytoniu jest obecnie najczęstszą przyczyną chorób oraz przedwczesnej śmierci w Unii Europejskiej. Statystyki związane z umieralnością wskutek czynnego lub biernego palenia są niepokojące -  rocznie umiera z tego powodu 79 tysięcy osób, z których co czwarta jest "jedynie" biernym palaczem.

 

 



Zalecane przez Komisję Europejską kompleksowe przepisy antynikotynowe wprowadziło do tej pory 10 Państw, te najbardziej surowe obowiązują w Wielkiej Brytanii i Irlandii, wkrótce obejmą także Bułgarię.

 

 


Noweliacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadziła wiele ograniczeń także w Polsce, planowane są kolejne obostrzeżenia.

 

 



We Włoszech, Szwecji, na Łotwie, w Finlandii, Słowenii, Francji i Holandii wprowadzono przepisy nakazujące tworzenie specjalnych zamkniętych pomieszczeń dla palaczy.

 

 



W pozostałych państwach członkowskich ich obywatele nie są jeszcze w pełni chronieni przed narażeniem na dym tytoniowy w miejscach pracy znajdujących się wewnątrz budynków i w miejscach publicznych, stąd decyzja Komisji Europejskiej o ujednoliceniu przepisów antynikotynowych.

 

 



Zalecenia dotyczą trzech głównych obszarów:

 



- przyjęcia i wdrożenia do 2012 roku przepisów służących pełnej ochronie obywateli przed narażeniem na dym tytoniowy w zamkniętych obiektach publicznych, miejscach pracy i w środkach transportu publicznego, zgodnie z treścią art. 8 Ramowej konwencji o ograniczeniu użycia tytoniu



- wzmocnienia przepisów antynikotynowych dodatkowymi  środkami, np. służącymi ochronie dzieci, wspierającymi osoby starające się rzucić palenie oraz obrazkowymi ostrzeżeniami na opakowaniach wyrobów tytoniowych


- wzmocnienia współpracy na poziomie UE poprzez stworzenie sieci krajowych punktów kontaktowych ograniczania użycia tytoniu
 

 



Oprócz powyższych środków prawnych, KE planuje także kontynuację medialnych kampanii antynikotynowych pod hasłem „Możesz powiedzieć nie” oraz „HELP: żyć bez tytoniu”.
 

2319 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.