Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia Polacy wydają na podróbki leków około 100 mln złotych rocznie. Do najczęściej kupowanych fałszywych leków należą specyfiki na potencję, leki anaboliczne, preparaty odchudzające oraz leki psychotropowe.
Stosowanie produktów tego typu, jeśli ich pochodzenie budzi jakiekolwiek wątpliwości, może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Niektóre z nich zawirają w swoim składzie nieszkodliwe placebo, np. cukier puder, ale są też takie, które mogą zawierać groźne substancje np. płyn przeciw zamarzaniu, farby antykorozyjne czy płyn do polerowania mebli.
Tylko w ubiegłym roku polscy celnicy zarekwirowali ponad 100 tysięcy sztuk fałszywek. Farmaceutyki są obecnie na trzecim miejscu wśród najczęściej fałszowanych produktów, po papierosach oraz sprzęcie elektronicznym.
Mimo, że w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży leków na receptę przez internet, to jednak ich podróbki można kupić w ten sposób bez trudu, np. korzystając z popularnych portali aukcyjnych.
Według ekspertów polskie przepisy farmaceutyczne sprzyjają nieuczciwym handlarzom oraz producentom. Nawet, jeśli policji uda się wykryć pojedyncze przypadki takich fałszerstw, to i tak większość spraw jest umarzana z powodu niskiej szkodliwości społecznej.