Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wielu psychologów zaleca afirmacje jako działanie mające pomóc w podniesieniu samooceny i skłonić do konstruktywnego działania.
Joanne V. Wood i John W. Lee z University of Waterloo oraz W.Q. Elaine Perunović z Uniwersytetu Nowego Brunszwiku odkryli, że w niektórych przypadkach efekt afirmacji może być wręcz odwrotny do zamierzonego.
W ramach eksperymentu badacze poprosili grupy ludzi z wysoką i niską samooceną, by powtarzali stwierdzenie "Zasługuję na miłość", które jest jedną z popularnych afirmacji zalecanych w poradnikach psychologicznych. Specjaliści monitorowali później ich nastrój i sprawdali stosunek uczestników badania do samych siebie w danym momencie.
Okazało się, że osoby z niską samooceną powtarzając afirmacje zaczynały czuć się ze sobą dużo gorzej w porównaniu z inną grupą z niską samooceną, która nie powtarzała wybranego zdania. Natomiast osoby posiadające wysoką samoocenę czuły się po "terapii" afirmacyjnej tylko nieznacznie lepiej.
W drugim etapie badania osobom z niską samooceną pozwolono spisywać zarówno pozytywne, jak i negatywne myśli o sobie. Jak się okazało, miały one wtedy znacznie lepszy nastrój niż w sytuacji, gdy musieli się koncentrować wyłącznie na pozytywach.
Wwdług autorów badania zbyt pozytywne stwierdzenia stosowane w przypadku jednostek z niską samooceną działają jak zbyt duża, niemożliwa do zaakceptowania nagroda, dlatego skłaniają je do myślenia dokładnie odwrotnego.