Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W 1987 roku Zgromadzenie Ogólne NZ ustanowiło dzień 26 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.
Jego celem jest zwiększenie międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania i zapobiegania temu zjawisku, uświadamianie konieczności leczenia z uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a także okazją do pokazania osobom uzależnionym, że mają szansę na powrót do normalnego życia społecznego.
W latach 80-tych narkomania stała się problemem ogólnoświatowym. Miliony ludzi na całym świecie zażywa środki odurzające, w tym heroinę, kokainę, konopie indyjskie, środki halucynogenne i amfetaminę.
Od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie zjawiska, zarówno przez instytucje międzynarodowe, jak i państwowe urzędy centralne, samorządy czy organizacje pozarządowe. Przedsięwzięcia te mają niekiedy charakter regulacji prawnych, ale głównie skupiają się na realizowaniu programów profilaktycznych i leczniczych. Istnieje wiele wyspecjalizowanych instytucji i organizacji zaangażowanych w zapobieganie zjawisku narkomanii, a w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych w wielu krajach uwzględnia się także programy mające na celu profilaktykę uzależnień.
Z wieloletniej perspektywy wydaje się, że działania te przynoszą wymierne korzyści i pozytywne zmiany, bowiem poziom wiedzy społecznej na temat narkotyków i narkomanii podniósł się. Wciąż jednak obserwuje się nieprawidłowości w zakresie postaw społecznych w stosunku do osób uzależnionych, a problem narkomanii na całym świecie nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Z tego powodu wciąż poszukuje się nowych sposobów przeciwdziałania zjawisku.
Jednak nawet najlepiej przygotowane profesjonalne strategie i programy profilaktyczne nie zastąpią oddziaływania pozytywnych wzorców osobowych, którymi dla młodzych ludzi, którzy najcześciej sięgają po narkotyki mogą być rodzice czy wychowawcy. Najskuteczniejszą profilaktyką zawsze będzie przekazywanie młodzieży właściwych wartości, norm moralnych i społecznych, a także wszechstronne wspieranie jej rozwoju.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii jest więc doskonałą okazją, by uświadomić sobie, że tak naprawdę każdy z nas może mieć swój wpływ na przeciwdziałanie zjawisku narkomanii.