Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Karoliny pracujący pod kierownictwem dr Marka Davisa wykazał, iż kwercetyna - przeciwutleniacz występujący w skórce czerwonej cebuli, jabłek, jagód oraz winogron - znacznie zwiększa wytrzymałość u osób, które nie ćwiczą regularnie.
Do naturalnych właściwości biologicznych tego związku należy działanie antyutleniające i przeciwzapalne, a także wspomaganie układu odpornościowego oraz zwiększanie liczby mitochondriów - centrów energetycznych komórek mięśni i mózgu.
W eksperymencie przeprowadzonym przez amerykańskich badaczy wzięło udział 12 osób, które losowo podzielono na dwie grupy. Członkowie pierwszej przez tydzień dwa razy dziennie pili napój wzbogacony o 500 mg kwertecyny, natomiast członkowie drugiej grupy spożywali ten sam napój z placebo.
W czasie eksperymentu badano u uczestników pułap tlenowy, czyli zdolność pochłaniania tlenu przez ich organizm. Jak się okazało, u respondentów przyjmujących przeciwutleniacz wzrastał on o 3,9%, a ich wytrzymałość rosła o 13,2%.
Suplementacja kwertecyną naśladuje więc niektóre skutki prawdziwego treningu.
Autorzy odkrycia mają nadzieję, że ułatwi ono życie osobom borykającym się na co dzień ze stresem i znużeniem oraz tym, którym doskwiera brak czasu na regularną gimnastykę. Specjaliści podkreślają, że w utrzymaniu dobrego zdrowia aktywność fizyczna jest niezastąpiona, jednak kwertecyna może odgrywać ważną rolę w usuwaniu zmęczenia, które sprawia, że prowadzące siedzący tryb życia osoby nadal pozostają nieaktywne.