Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Naukowcy Debapriya Ghosh i Anirban Basu z National Brain Research Centre w Indiach odkryli bezpośredni związek pomiędzy paleniem a uszkodzeniem mózgu.
Przeprowadzone przez nich badanie wykazało, iż występujący w tytoniu związek skłania mikroglej - pozanerwowe komórki ośrodkowego układu nerwowego będące źródłem makrofagów - do atakowania zdrowych komórek. Makrofagi to komórki, których zadaniem jest obronna organizmu - posiadają zdolność do aktywacji układu immunologicznego oraz migracji i fagocytozy oraz odpowiadają za usuwanie zmienionych i martwych komórek.
Chodzi o znajdujący się w tytoniu związek 4-(metylonitrozoamino)-1-(3-pirydylo)-1-butanon – w skrócie NNK, który staje się rakotwórczy po przekształceniu w ramach procesów metabolicznych.
W normalnych okolicznościach w zdrowym organizmie mikroglej wykazuje zdolność do eliminowania uszkodzonych lub chorych komórek. Jeśli wraz z dawką niktyny do organizmu zostanie dostarczony NNK, układ immunologiczny zostaje prowokowany do atakowania zdrowych neuronów.
Autorzy badania wykazali, że NNK występuje we wszystkich postaciach tytoniu, może się dostawać do organizmu podczas jego palenia, także biernego lub żucia.