Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W ubiegłym tygodniu niemiecki parlament przyjął projekt ustawy zakazującej korzystania z solariów osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Wprowadzenie nowego przepisu ma związek z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na nowotwory skóry.
Badania przeprowadzone przez dermatologów z niemieckiego Stowarzyszenia Dermatologii Prewencyjnej (ADP) wykazały, że z solariów regularnie korzysta aż 18 milionów Niemców, z czego 4 miliony to osoby niepełnoletnie. Grupa ta przynajmniej raz w miesiącu opala się pod lampami ultrafioletowymi. Stwierdzono, że z takiej formy opalania się korzystają nawet dzieci w wieku 10 lat.
Specjaliści ostrzegają, że regularne odwiedzanie solariow przez osoby poniżej 35 roku sprawia, iż w pewnym momencie życia ryzyko zachorowania na czerniaka, czyli trzeci najbardziej śmiertelny z wszystkich nowotwórów, wzrasta aż o 75%. Im wiek rozpoczęcia opalania się w solarium jest młodszy, tym to ryzyko jest wyższe.
Co roku w Niemczech 90 tysięcy osób zapada na raka podstawnokomórkowego skóry, u kolejnych 30 tysięcy wykrywa się raka płaskokomórkowego, a u około 20 tysięcy - czerniaka złośliwego.
Niemieccy ustawodawcy, którzy odpowiedzieli na apel lekarzy zakazując korzystania z solariów osobom niepełnoletnim liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć rozmiary tej plagi.