Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

"Pigułka odwagi"

dodano: Piątek, 19 Czerwiec 2009, 10:11:11

Aktualny numer pisma Science opisuje najnowsze dzieło naukowców pracujących pod kierunkiem Rainera Rupprechta z Uniwersytetu Monachijskiego - XBD173 - preparat całkowicie likwidujący objawy lęku.

 

 



"Pigułka odwagi" należy do grupy tzw. ligandów, pełniących rolę łączników w kompleksowych związkach. Zdaniem odkrywców specyfik ten jest w stanie momentalnie i całkowicie zlikwidować objawy paniki i lęku.
 

 

 



Pierwszy etap badania miał na celu sprawdzenie działania preparatu na szczurach. Zwierzętom podano najpierw fragment neuropeptydu CCK-4, substancji, która wywołujące objawy paniki także u ludzi. Wywołany przez nią paraliżujący lęk momentalnie ustąpił, gdy podano szczurom XBD173. Nie zaobserwowano żadnych efektów ubocznych, z którymi wiąże się stosowanie istniejących już środków przeciwlękowych.
 

 

 



Do tej pory w terapii u ludzi, których paraliżował strach stosowano na przykład tzw. benzodiazepiny. Częstym skutkiem ubocznym ich przyjmowania jest jednak otępienie. W zwalczaniu lęków stosowane są także leki antydepresyjne, np. prozac, jednak działają one z dużym, nawet kilkutygodniowym opóźnieniem.

 

 



Po wykonaniu testów kontrolnych na szczurach, którym podawano XBD173, który przyniósł efekty natychmiastowy bez żadnych efektów ubocznych, specjaliści zdecydowali się na wykonanie testów z udziałem ludzi.

 

 




W następnym etapie badań wzięło udział 70 ochotników. Połowie z nich podano nową "pigułkę odwagi", reszta przyjęła placebo. Po farmakologicznym wprowadzniu wszystkich uczestników w stan lęku obserwowano ich zachowanie. Jak się okazało, wszystkie osoby, które zażyły XBD173 były spokojne, opanowane i zrelaksowane. Jednorazowe podanie preparatu poskutkowało usunięciem objawów lękowych na kilka godzin.

 

 



Zdaniem autorów badania nowa substancja oddziałuje w mózgu na inhibitory neurotransmitera o nazwie GABA (Kwas Gamma Amino Masłowy), przez co zmniejsza pobudliwość neuronów i przewodnictwo nerwowe w ciele migdałowatym, czyli w tej strukturze mózgu, która odpowiada za generowanie uczucia strachu.
 

 

 


Być może już wkrótce na bazie nowoodkrytego związku powstanie preparat, który skutecznie pomoże osobom cierpiącym na ciężkie stany lękowe i napady paniki. Nie wykluczone, że będzie on mogł być stosowany także przez zdrowych ludzi, którzy chca przezwyciężyć tremę na przykład przed publicznym wystąpieniem. Skuteczność nowego preparatu w tego typu sytuacjach wymaga jednak dalszych szczegółowych badań.

2388 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.