Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańcy naukowcy alarmują, że pomimo ogólnie zmniejszającej się liczby zachorowań na raka jelita grubego, u osób poniżej 50 - tego roku życia obserwuje się znaczny jej wzrost. To rezultat postępującej wśród społeczeństwa otyłości oraz niewłaściwych nawyków żywieniowych Amerykanów. Specjalici przetrzagają zwłaszcza przed częstymi wizytami w restauracjach typu fast food.
Wskaźnik zachorowalności na ten nowotwór w USA zmniejsza się sukcesywnie od połowy lat 80, obecnie spada o około 2,8% rocznie w przypadku mężczyzn i o 2,2% w przypadku kobiet.
W najnowszych badaniach naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem po raz pierwszy uwzględnili zachorowalność na raka jelita grubego wśród osób pomiędzy 20 a 49 rokiem życia. Okazało się, że w latach 1992-2005 w analizowanym przedziale wiekowym wzrastała ona rocznie o 1,5% u mężczyzn oraz o 1,6% u kobiet.
Zauważono, że zachorowalność wzrastała w najszybszym tempie w najmłodszej grupie wiekowej (u osób pomiędzy 20 a 29 rokiem życia) i wynosiła aż 5,2% rocznie w przypadku mężczyzn i 5,6% w przypadku kobiet.
Naukowcy podkreślają, że sprecyzowanie przyczyn zwiększonej zachorowalności na raka jelita grubego w tak młodym wieku wymaga dalszych badań.
Jednocześnie zaznaczają, że ważnym i pewnym czynnikiem ryzyka są w tym wypadku nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zwiększona konsumpcja fast foodów.