Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dr Jacqueline Mitchelson wraz z zespołem naukowców z Auburn University w Alabamie przeprowadził badania, z których wynika, iż kobiety są większymi perfekcjonistkami niż mężczyźni.
Znacznie częściej cierpią z powodu uczucia nieadekwatności lub niesprawdzenia się zarówno w sytuacjach związanych z prowadzeniam domu, jak i w tych związanych z pracą zawodową.
Jak się okazuje, panie częściej uważają, że nie udaje im sprostać wysokim, ustanowionym przez nie same standardom rodzinno-zawodowym. Taki perfekcjonizm może destrukcyjnie wpływać na codzienne funkcjonowanie, gdyż może zaburzać równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców wzięło udział 288 dorosłych osób, które pracowały minimum 20 godzin tygodniowo i miały rodziny. Większość respondentów była zamężna lub żonata, a 80% z nich miało przynajmniej jedno dziecko.
Analizując odpowiedzi badanych na pytania zawarte w kwestionariuszu, podzielono ich na 3 kategorie:
1) perfekcjonistów niezrealizowanych, czyli takich, którzy ustawiają sobie wysoko poprzeczkę i czują, że nie spełniają postawionych sobie wymagań
2) perfekcjonistów spełnionych, czyli takich, którzy realizują swoje wysokie wymagania
3) nieperfekcjonistów
W odniesieniu do pracy wśród osób zaliczających się do pierwszej kategorii znalazło się aż 38% kobiet i zaledwie 24% mężczyzn. W odniesieniu do życia rodzinnego niezadowolenie z siebie zadeklarowało 30% pań i tylko 17% panów.
Z kolei proporcje w pozostałych grupach wyglądały dokładnie na odwrót - jak się okazało, wśród zadowolonych z siebie perfekcjonistów i nieperfekcjonistów więcej było mężczyzn.
Naukowcy spekulują, że przyczyną międzypłciowych różnic w rodzajach perfekcjonizmu mogą być schizofreniczne komunikaty dotyczące oczekiwań w stosunku do kobiet. Z jednej strony oczekuje się od nich, iż będą "strażniczkami domowego ogniska", poświęcą się prowadzeniu domu i wychowaniu dzieci, a z drugiej strony sugeruje im się, że dopiero realizowanie się zawodowo decyduje o wartości kobiety. Często pogodzenie tych dwóch sfer jest niezwykle trudne, stąd właśnie więcej jest niezrealizowanych perfekcjonistów wśród pań.