Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
26 maja 2009 roku z inicjatywy Krajowego Centrum ds. AIDS odbyła się konferencja prasowa inaugurującą kampanię edukacyjną pt. „Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS”.
Podczas spotkania omówiono najważniejsze problemy związane z profilaktyką HIV/AIDS u kobiet w ciąży. Specjaliści podkreślili konieczność szerokiej edukacji społecznej w zakresie uświadomienia, dlaczego wykonanie testu w kierunku HIV jest szczególnie ważne dla kobiet planujących macierzyństwo i będących w ciąży.
W Polsce każdego roku odnotowuje się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety wiele jest też przypadków rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka. Tymczasem ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w sytuacji, kiedy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%.
Z kolei ryzyko zakażenia u kobiet z wcześniej potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, nie przekracza 1%. Dlatego też wiedza o zakażeniu ciężarnej ma kluczowe znaczenie dla możliwości uchronienia przed nim dziecka. Specjaliści podkreślają, że zastosowanie skutecznego leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży zakażonych kobiet, właściwe prowadzenie porodu oraz rezygnacja z karmienia piersią dają niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia u dziecka.
W Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie w kierunku HIV wynosi zaledwie 10%. W większości krajów Unii Europejskiej takie badanie wykonuje się u ponad 60% przyszłych mam, a w niektórych krajach, np. Anglii, Holandii czy Francji odsetek ciężarnych kobiet wykonujących badanie w kierunku HIV sięga nawet 98%.
Głównym celem kampanii edukacyjnej pt. „Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS” jest zachęcenie przyszłych mam do rozważenia wykonania testu w kierunku HIV. Takie badanie może uchronić noworodka przed zakażeniem w przypadku, gdy zakażona jest matka. Organizatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że długofalowym efektem kampanii będzie zmniejszenie zakażeń HIV wśród nowo urodzonych dzieci.
Ambasadorem kampanii została Małgorzata Glinka. Swoje poparcie dla idei kampanii wyrażają też inne znane Przyszłe Mamy: Izabella Bukowska, Katarzyna Cichopek, Monika Dryl, Joanna Koroniewska, Iza Kuna oraz Karolina Malinowska. Przekonują: „Bądź mamą na medal. Zrób w ciąży wszystkie badania, w tym test na HIV”.