Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W dniach 15- 20 maja br. w San Diego odbyła się 105 konferencja American Thoracic Society, podczas której dr Jet Smit z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska w Holandii przedstawił wyniki swoich najnowszych badań.
Jego zdaniem dzieci otyłych mam cierpiących na astmę są bardziej narażone na to schorzenie. Można to wyjaśnić tym, że astma jest schorzeniem o podłożu zapalnym, a otyłe osoby mają we krwi wyższy poziom związków wywołujących stany zapalne.
Nadmiernie rozbudowana tkanka tłuszczowa aktywnie produkuje związki proprozapalne, co prowadzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w organizmie.
Dotychczas wiadomo było, że otyłe dzieci są bardziej narażone na astmę. Dr Smit po raz pierwszy przeanalizował związek pomiędzy nadwagą matki a ryzykiem astmy u potomstwa.
W badaniu pod kątem wykrycia objawów astmy przebadano grupę niemal 4 tysięcy dzieci urodzonych w jednym roku. Chorobę diagnozowano jeśli w ciągu ostatniego roku doszło u dziecka do ataku duszności, zaobserwowano u niego świszczący oddech lub gdy przepisano mu sterydy wziewne. Stan zdrowia małych pacjentów śledzono od urodzenia aż do 8 roku życia. W ostatnim etapie badania ich wrażliwość na wdychane alergeny oraz nadreaktywność oskrzeli na różne czynniki drażniące.
Wszystkim mamom wyliczono współczynnik BMI na podstawie wagi, którą miały tuż przed zajściem w ciążę.
Jak się okazało, dzieci, które miały przynajmniej jednego rodzica z astmą, miały zwiększone ryzyko wystąpienia astmy w wieku 8 lat, jeśli występował jednocześnie drugi czynnik - nadwaga matki. Ryzyko to rosło o 65% w porównaniu z dziećmi, które również były rodzinne obciążone astmą, lecz ich matki nie miały problemów z nadwagą.
Wyniki holenderskich badań świadczą więc o tym, że dzieci kobiet z nadwagą są w życiu płodowym narażone na wyższe stężenie związków prozapalnych, które mogą w rezultacie zakłócać rozwój układu odporności oraz płuc i zwiększać tym samym ryzyko pojawienia się astmy u dziecka.
Utrzymywanie prawidłowej masy ciała daje więc wielorakie korzyści zdrowotne, w przypadku kobiet planujących macierzyństwo dotyczą nie tylko ich samych, ale także ich przyszłego potomstwa.