Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Udowodniono, że palenie bardziej szkodzi kobietom

dodano: Czwartek, 21 Maj 2009, 15:34:35

W dniach 16-20 maja br. w San Diego odbyła się 105 międzynarodowa konferencja American Thoracic Society, podczas której zaprezentowano wyniki norwesko-amerykańskich badań świadczących o tym, że płuca kobiet są bardziej podatne na szkodliwe działanie dymu papierosowego niż płuca mężczyzn.
 

 

 

 



Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie we współpracy ze specjalistami z norweskiego Uniwersytetu w Bergen przeprowadzili badania, w których wzięło udział 954 pacjentów, u których zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) oraz 955 osób nie cierpiących na poważne choroby układu oddechowego. Wszyscy respondenci byli aktualnymi lub byłymi palaczami i mieli poważne lub umiarkowane objawy POChP.
 

 

 



Mało kto wie, że POChP, oznaczające przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedmę płuc, zajmuje czwarte miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.
 

 

 



Najważniejszym czynnikiem wpływającym na ryzyko rozwoju tej choroby jest palenie papierosów (odpowiada nawet za 90% przypadków zachorowań). Do pozostałych przyczyn choroby zalicza się czynniki genetyczne, wcześniejsze występowanie astmy, szkodliwe warunki pracy, np. narażenie na dymy, pyły czy gazy, duże zanieczyszczenie powietrza, czy też korzystanie z domowych piecyków opalanych np. węglem drzewnym.
 

 

 

 


Stopień zaawansowania POChP oraz czynności płuc pacjentów oceniano na podstawie objętości wydychanego przez nich powietrza podczas pierwszej sekundy forsowanego oddechu. Początkowo badacze nie zaobserwowali istotnych różnic w tym zakresie pomiedzy kobietami a mężczyznami, jednak dokładniejsza analiza wyników wykazała, że kobiety cierpiące na to schorzenie były na ogół młodsze, później zaczynały palić i wypalały mniej papierosów niz mężczyźni.

 

 

 



Analiza wyników wczesnych przypadków zachorowań na POChP, obejmująca pacjentów poniżej 60 roku życia wykazała natomiast, że pomimo tego, że panie w tej grupie sięgały po papierosa w starszym wieku i paliły mniej, to cierpiały na poważniejszą niż mężczyźni postać POChP, a ich płuca funkcjonowały gorzej.
 

 

 

 



Wyniki powyższych badań potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że kobiety mogą być bardziej podatne na szkodliwy wpływ palenia niż mężczyźni, co jest widoczne zwłaszcza w przypadku kobiet palących niewiele. U palaczek wcześniej dochodzi do pogorszenia stanu płuc nawet, gdy ich kontakt z dymem papierosowym jest mniejszy.
 

 

 

 



Na razie specjaliści nie są pewni dlaczego kobiety mogą być bardziej podatne na szkodliwy wpływ palenia. Być może wynika to z faktu, że kobiece drogi oddechowe są mniejsze, dlatego każdy wypalony papieros może im wyrządzić więcej szkód. U odmiennych płci występują ponadto różnice w metabolizmie dymu tytoniowego, pewną rolę mogą też odgrywać inne geny oraz gospodarka hormonalna kobiet.

2461 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.