Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy ze szkół medycznych University of Vermont oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa jako pierwsi zbadali mechanizmy biologiczne leżące u podłoża charakterystycznych objawów odstawienia kofeiny, czyli bólu głowy, zmęczenia, problemów z koncentracją uwagi oraz spadku poziomu energii.
Eksperyment przez nich przeprowadzony miał na celu zbadanie elektrycznej aktywności mózgu oraz przepływu krwi w zależności od przyjęcia przez uczestników badania kapsułki z kofeiną bądź placebo. Poddawano ich badaniu elektroencefalografem, ultrasonografem, a także poproszono ich o wypełnieie samoopisowych kwestionariuszy.
Okazało się, że u tych osób, które zażywały placebo odnotowano wzrost prędkości przepływu krwi oraz zmiany w EEG. Według autorów badania to właśnie wzrost prędkości przepływu krwi prowadzi do bólu głowy, natomiast zmiany w aktywności mózgu odpowiadają za uczucie zmęczenia.
Grupa osób zażywających placebo pozbawiona nagle dostępu do niego skarżyła się na wyczerpanie i zmęczenie podobnie jak uczestnicy badania otrzymujący kapsułki z kofeiną.
Wyniki tego studium podważają korzyści z regularnej konsumpcji kofeiny.