Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Od wielu lat Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych inicjuje działania, które mają na celu ograniczanie dostępności alkoholu dla osób niepełnoletnich. W tym celu została opracowana specjalna procedura profilaktyczno–edukacyjna do pracy ze sprzedawcami napojów alkoholowych, która poprzez realizację specjalnych szkoleń w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Chrońmy Młodość” jest realizowana w całej Polsce.
Statystyki podają, iż działania edukacyjne i kontrolne tego typu wpływają na zmniejszenie nawet o 50% liczby sprzedawców trunków, którzy nie sprawdzają wieku młodych klientów. Sprzyjają zmianie zachowań sprzedawców i motywują ich do proszenia o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek.
Dzięki inicjatywom PARPA realizowane są gminne programy rozwiązywania problemów alkoholowych, a szkolenia dla sprzedawców i inne działania profilaktyczne stały się jednym z zadań realizowanych przez samorządy lokalne.
Rekomendowana przez PARPA procedura realizacji szkoleń dla osób sprzedających napoje alkoholowe zawiera wiele elementów wykraczających poza standardowe przekazywanie informacji o obowiązujących przepisach prawnych. Przeszkoleni instruktorzy zwracają uwagę na normatywne przekonania uczestników szkolenia, modelując i utrwalając prawidłowy sposób zachowań wobec młodych klientów.
Szkolenie jednej grupy warsztatowej (liczącej około 20 - 25 osób) trwa 3-4 godziny i odbywa się w trzech obszarach: edukacyjnym, profilaktycznym i interwencyjnym.
W roku 2009 program szkolenia został rozbudowany o nowe elementy.
PARPA zachęca zarówno do prowadzenia szkoleń, jak i do podejmowania innych działań mających na celu ograniczanie dostępności alkoholu dla nieletnich.
Lista osób, które w 2009 roku (a także w latach wcześniejszych) ukończyły szkolenie dla instruktorów pracujących ze sprzedawcami napojów alkoholowych i rozpoczynają realizację pierwszych szkoleń dostępna jest na stronie PARPA.