Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie
Zmiany w orzekaniu o przymusowym leczeniu alkoholików
dodano: Wtorek, 14 Kwiecień 2009, 15:33:00

Według Ministerstwa sprawiedliwości obecne przepisy stwarzające sądowi możliwość orzekania przymusowego leczenia alkoholików nie spełniają swej roli.




Według nich sąd rejonowy może zobowiązać osobę uzależnioną od alkoholu do poddania się leczeniu, jeśli z takim wnioskiem na życzenie rodziny uzależnionego wystąpi prokurator. Sąd najczęściej kieruje na przymusowe leczenie te osoby, które z powodu alkoholu "powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny".

 


Ministerstwo sprawiedliwości twierdzi, że obecny system nie tylko nie jest efektywny, ale też angażuje ogromne środki, wynoszące około 100 mln zł rocznie.

 



Co rok do sądu wpływa kilkadziesiąt tysięcy wniosków w sprawie przymusowego leczenia. Około 3/4 orzeczeń o skierowaniu na przymusowe leczenie nigdy nie zostaje wykonana, ponieważ  żadna terapia nie jest skuteczna bez woli i zgody osoby, która ma być niej poddana.

 



W celu urealnienia zapisów ustawy planowana jest jej nowelizacja. Nowy projekt zakłada, że obowiązkowe leczenie dotyczyć będzie tylko tych alkoholików, którzy popełnili przestępstwo, cierpią na stany psychotyczne lub w sytuacjach ratujących ich życie.

 

2553 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.