Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół naukowców z brytyjskiego Institute of Cancer Research, pracujących po kierownictwem prof. Richarda Maraisa zidentyfikował gen, którego mutacja może samodzielnie wywołać rozwój czerniaka złośliwego.
Główną przyczyną tego i innych nowotworów skóry jest nadmierna ekspozycja skóry na światło ultrafioletowe, które może uszkadzać DNA komórek. Zbyt częste korzystanie z solarium lub nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje zmiany w DNA, które z kolei mogą przekształcić się w groźne rakotwórcze mutacje. Specjaliści szacują, że ponad 2/3 wszystkich przypadków złośliwego raka skóry związanych jest z nadmiernym opalaniem.
Każdego roku w Polsce wykrywa się ponad 10 000 przypadków czerniaka i innych złośliwych odmian raka skóry, z czego 1600 przypadków jest śmiertelnych.
Najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców może doprowadzić do rozwoju rozwiązań utrudniających rozwój czerniaka lub wspomagających jego leczenie.
Okazało się , że u osób ze zdiagnozowaną chorobą występuje uszkodzona bądź zmutowana wersja genu BRAF.
Na podstawie badań na myszach specjaliści zaobserwowali, że już pojedyncza mutacja w tym genie u 70% przypadków prowadzi do wykształcenia się złośliwej odmiany czerniaka. Nowotwór rozwija się gdy nastąpi drobna zmiana informacji zapisanej w DNA, która wywołuje zamianę jednego z aminokwasów w cząsteczce białka kodowanej przez BRAF. Wpływ tej mutacji jest tak silny, że rozwój choroby staje się praktycznie niezależny od działania innych czynników.
Być może lepsze zrozumienie funkcji BRAF pozwoli na opracowanie nowych i skuteczniejszych metod leczenia czerniaka skóry.