Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki badań dr. Ulrike Toepel ze szpitala uniwersyteckiego w Lozannie świadczą o tym, że ludzki mózg potrafi rozpoznawać różnicę między pożywieniem wysokokalorycznym i dietetycznym.
Szwajcarska specjalistka przeprowadziła eksperyment, w ramach którego obserwowała reakcję 24 ochotników o prawidłowej wadze ciała na setki zdjęć przedstawiających różne rodzaje produktów żywnościowych, na zmianę z fotografiami urządzeń kuchennych. Każde zdjęcie pokazywane było uczestnikom przez pół sekundy, a pracę ich mózgów podczas tej ekspozycji rejestrował sprzęt EEG.
Zaobserwowano, że aktywność mózgu na widok wysokotłuszczowych produktów ujawniała się w dwóch niezależnych odstępach czasu, trwających od 160 do 220 i od 330 do 370 milisekund. W pierwszym przedziale czasowym obszarem mózgu szczególnie wrażliwym na kaloryczne pożywienie był obszar skroniowo-ciemieniowy, natomast w drugim - kora przedczołowa. Najprawdopodobniej przedział czasowy trwający od 160 do 220 odnosi się do podstawowej analizy produktu żywnościowego, np. do jego kaloryczności). Z kolei przedział pomiędzy 330 a 370 milisekund związany jest przypuszczalnie z decyzją o konsumpcji.
Autorka badań wyjaśnia, że zwiększona aktywność kory przedczołowej może się wiązać z zaburzeniami odżywiania. Ma również znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze jedzenia ze względu na jego wartość energetyczną.