Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Jeden lek pomaga zerwać z nałogiem palenia papierosów i z uzależnieniem od alkoholu

dodano: Wtorek, 10 Marzec 2009, 9:31:52

Według amerykańskich naukowców z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Yale preparat o nazwie wereniklina - popularny lek wspomagający walkę z nałogiem palenia papierosów jest skuteczny także w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

 

Osoby uzależnione od nikotyny częściej spożywają też większe ilości alkoholu, uzależniają się od niego aż cztery razy częściej niż osoby niepalące. Specjaliści przypuszczają, że w rozwoju alkoholizmu mogą brać udział receptory nikotynowe.

 

Amerykańscy naukowcy pracujący pod kierownictwem dr. Sherry McKee McKee prowadzili badania, w których wzięło udział 20 palaczy nadużywających alkoholu. Zostali oni podzieleni na dwie grupy, z których jedna została objęta kuracją z zastosowaniem werenikliny. Lek ten blokuje pewien rodzaj receptorów nikotynowych, osłabia głód oraz objawy abstynencji nikotynowej. Uczestnikom drugiej grupy podano placebo.



Okazało się , że 80% pacjentów leczonych werenikliną nie odczuwała potrzeby ani ochoty sięgania po alkohol, podczas gdy w drugiej grupie odsetek ten wyniósł zaledwie 30%. W pierwszej grupie lek zmniejszał pociąg do alkoholu oraz łagodził objawy zatrucia w przypadku nieutrzymania abstynencji. 

 

Autorzy badania utrzymują, że skurteczność werenikliny w redukowaniu spożycia alkoholu jet podobna jak w przypadku naltreksonu - leku stosowanego obecnie w terapii osób z problemem alkoholowym. Jednak w przeciwieństwie do tego drugiego leku, nie jest metabolizowana w wątrobie, dlatego może być bezpiecznie używana przez osoby z chorobą tego narządu. Ta własciwość werenikliny jest bardzo cenna,ponieważ uszkodzenia wątroby są bardzo częstą konsekwencją długotrwałego picia alkoholu.



Dodatkowo, lek ten nawet w połączeniu z niewielkimi dawkami alkoholu nie powoduje działań ubocznych, takich jak zmiany ciśnienia krwi i akcji serca, nudności czy zawrotów głowy.

 

Wyniki tych badań, jeśli zostaną potwierdzone przez dalsze testy kliniczne, mogą przyczynić się do skuteczniejszej terapii z wykorzystaniem werenikliny w leczeniu problemów alkoholowych, zwłaszcza występujących jednocześnie z uzależnieniem od nikotyny.

2631 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.