Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Brytyjski zespół naukowców z uniwersytetu w Edynburgu prowadzi badania nad innowacyjnym leczeniem osób, którym alkohol zniszczył wątrobę oraz tych, którzy mają problemy ze szpikiem kostnym.
Opracowywana jest metoda wykorzystująca tlenoterapię w komorze hiperbarycznej, która pierwotnie została opracowana do zwalczania problemu z wahaniem ciśnienia pod wodą u nurków.
Zastosowanie tlenu pod wysokim ciśnieniem do leczenia chorób wątroby jest możliwe dzięki pobudzaniu czynności szpiku kostnego.
Grupa pacjentów leczonych w Castle Craig Hospital objęto terapią składającą się z 20 dwu-godzinnych sesji, podczas których wdychają oni tlen pod wysokim ciśnieniem.
Okazało się, że już w pierwszej fazie leczenia komórki macierzyste szpiku kostnego zarówno u zdrowych, jak i u chorych na raka pacjentów mobilizowały się. Zaobserwowano też, że własne komórki macierzyste badanych mają możliwość odbudowywania wątroby zniszczonej przez nadmierne picie alkoholu.
Prowadzone obecnie przez Brytyjczyków badania mogą okazać się przełomem w leczeniu alkoholowej marskości wątroby. Do tej pory jedyną metodą leczenia tego schorzenia był przeszczep organu. Wiąże się on z pewnymi ograniczeniami i trudnościami, takimi jak problem ze znalezienem dawcy oraz konieczność przyjmowania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu przez resztę życia.
Być może już niebawem terapia dla nurków będzie powszechnie stosowana przy marskości wątroby alkoholików.