Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W dniach 3-4 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się szkolenie na temat „Pedagogicznej diagnozy i profilaktyki zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży”. Jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych ETOH, natomiast jego adresatami są nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy i inne osoby pracujące w obszarze pomagania dzieciom i młodzieży.
Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie uczestników z symptomatologią, przyczynami, przebiegiem, skutkami, różnymi formami oraz metodami leczenia zaburzeń odżywiania. Szkolenie będzie także okazją do doskonalenia umiejętności diagnozowania tego typu zaburzeń u dzieci i młodzieży oraz do poznania różnych form działalności profilaktycznej.
Uczestnicy będą uczyć się zasad prawidłowego reagowania w przypadku stwierdzenia zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży oraz rozwijać umiejętności pracy z nimi.
W programie szkolenia przewidziano część wykładową orraz warsztatową.
Prelekcje obejmą takie tematy jak:
- Zaburzenia odżywiania – istota i rodzaje
- Charakterystyka wybranych zaburzeń odżywiania (symptomatologia i przebieg): anoreksja; bulimia; kompulsywne objadanie się; zespół nocnego jedzenia; ortoreksja; bigoreksja; anarchia żywieniowa
- Przyczyny zaburzeń odżywiania
- Metody i formy terapii zaburzeń odżywiania
- Motyle w sieci, czyli subkultura pro-Ana
Wykłady zostaną wzbogacone o prezentację prac plastycznych dziewcząt chorujących na anoreksję i bulimię, a także fragmenty ich wypowiedzi na temat choroby.
Część warsztatowa dotyczyć będzie praktycznej kwestii zasad, metod oraz etapów stawiania pedagogicznej diagnozy zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży. Uczestnicy szkolenia poznają przykładowe scenariusze zajęć i rozmów w zakresie tej problematyki oraz pomocne ćwiczenia. Otrzymają ponadto wskazówki dotyczące profilaktyki zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży oraz form i zasad udzielania pomocy.
Koszt szkolenia, które obejmie 16 godzin dydaktycznych wynosi 270 złotych bez kosztów wyżywienia i noclegu lub 380 złotych wraz z wyżywieniem i noclegiem. Odbywać się ono będzie w siedzibie Fundacji ETOH w Warszawie, przy ul. Mszczonowskiej 6.
Zgłoszenia (na formularzach znajdujących się w załączniku) przyjmowane są do 11 marca br.
Dodatkowe informacje na temat szkolenia można uzyskać pod nr tel. (022) 836-80-80, 877-79-04 wew. 23 lub 34 lub za pośrednictwem poczty e-mail: profilaktyka@etoh.edu.pl.
Formularz zgłoszeniowy