Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że ponad jedna czwarta nałogowych palaczy byłaby gotowa rozstać się z ulubioną używką wiedząc, że ich nałóg szkodzi ich ukochanym domowym pupilom.
Mało kto wie, że wdychanie papierosowego dymu w przypadku zwierząt także jest szkodliwe dla ich zdrowia, może przyczyniać się do alergii, chorób skóry i oczu, a nawet zwiększenia ryzyka nowotworów płuc, jamy ustnej i nosa.
Dr Sharon Milberger z Centrum Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób w Detroit przeprowadziła ankietę wśród ponad 3,2 tysiąca właścicieli psów, kotów i udomowionych ptaków.
Jak pokazują zebrane wyniki, 21% respondentów należało do grupy aktywnych palaczy, którzy wypało dziennie ponad 13 papierosów, z tego połowę w domu. 27% ankietowanych to współlokatorzy przynajmniej jednej osoby palącej.
Okazało się, że wiedza dotycząca wpływu palenia na zwierzęta skłoniłaby aż 28% nałogowców do zaprzestania palenia. 10% respondentów odpowiedziało, że jest to poważny argument do przekonania partnera do zerwania z nałogiem. Z kolei co siódma osoba zakazałaby palenia w domu bliskiej osobie, właśnie ze względu na zdrowie pupila.
Okazuje się więc, że w momencie gdy szkody wyrządzane własnemu organizmowi nie sa dla palaczy wystarczającą motywacją do zerwania z nałogiem, pomóc może im świadomość, że szkodzą swoim czworonożnym lub pierzastym przyjacielom.