Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Na mocy porozumienia Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii przy Ministerstwie Zdrowia w Warszawie zawartego z Komendą Miejska Policji w Bydgoszczy oraz Wydziałem Edukacji Urzedu Miasta Bydgoszczy, w mieście tym realizowany jest pilotażowy program wczesnej interwencji "Fred goes net".
Skierowany jest on do młodych osób, które po raz pierwszy zostały odnotowane w związku z alkoholem lub narkotykami. To międzynarodowy projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Zdrowia Publicznego oraz kraje w nim uczestniczące.
W projekcie, który realizowany jest od listopada 2007 roku i potrwa do października 2010 roku, uczestniczy 17 krajów: Niemcy, Polska, Austria, Belgia, Irlandia, Islandia, Łotwa, Rumunia, Szwajcaria, Dania, Luksemburg, Litwa, Holandia, Szwecja, Słowenia, Wielka Brytania oraz Cypr.
Ma on na celu adaptację i rozpowszechnienie w europejskich państwach opracowanego w Niemczech programu profilaktyki selektywnej. Opiera się ona na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej wobec młodych osób używających narkotyków.
Osoby zakwalifikowane do programu "Fred goes net" biorą udział w zajęciach grupowych prowadzonych metodą wywiadu motywacyjnego. Ich celem jest podniesienie poziomu wiedzy uczestników na temat używania narkotyków, pobudzenie ich do refleksji, zachęcenie do właściwej oceny ryzyka i odpowiedzialności, a także zmiana nastawienia i wyeliminowanie praktyk używania narkotyków oraz poznanie oferty lokalnego systemu pomocowego.
Wysoka efektywność takiej metody w Niemczech stały się przyczyną stworzenia projektu „FreD goes net” i rozpowszechnienia go na inne kraje, w tym także na Polskę.
W dniach 19 oraz 27 stycznia br. w Bydgoszczy odbyły się spotkania informacyjno - szkoleniowe z przedstawicielami szkół i policji, które są partnerami przedsięwzięcia.
Do realizacji projektu przeszkolono policjantów z Zespołów Prewencji Kryminalnej ds. Nieletnich i Patologii, policjantów z Sekcji Dochodzeniowo - Śledczej Referatu Przestępstw Przeciwko Życiu i Zdrowiu oraz kierownictwo Oddziału Prewencji w Bydgoszczy.
Zrealizowano też specjalne spotkanie szkoleniowe dla pedagogów szkolnych.
Wszyscy uczestnicy szkoleń zostali zaopatrzeni w niezbędny pakiet materiałów i informacji o prcedurach postępowania w programie.
Projekt jest realizowany przez Poradnię Profilaktyki i Pomocy Rodzinie PTZN w Bydgoszczy oraz Punkt Konsulatacyjny PTZN w Bartoszycach.