Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Mentolowa pułłapka w papierosach

dodano: Poniedziałek, 26 Styczeń 2009, 8:53:58

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Kunala K. Gandhiego z University of Medicine and Dentistry w stanie New Jersey przeprowadził kolejne badania dotyczące szkodliwości papierosów mentolowych. Już wcześniej pojawiały się sygnały, iż wbrew powszechnej opinii takie aromatyzowane wyroby tytoniowe wcale nie są mniej szkodliwe od tych tradycyjnych.

 

Amerykańscy badacze doszli ostatnio do wniosku, że te aromatyzowane mentolem papierosy są bardziej uzależniające i szkodliwe dla zdrowia niż zwykłe. Zwłaszcza ludziom ubogim trudniej jest w tym przypadku pozbyć się uzależnienia.

 

Mentol jest rodzajem alkoholu, który uzyskiwany jest z mięty pieprzowej. Posiada ostry, charakterystyczny zapach oraz pewne właściwości znieczulające i zmniejszające podrażnienie błon śluzowych. Właśnie ze względu na te zalety nasącza się nim chusteczki higieniczne lub produkuje się maści na przeziębienie z jego dodatkiem.

 

Mentolowy aromat dodawany do papierosów zmienia smak wdychanego dymu, stwarzając tym samym pozory mniejszej szkodliwości takich wyrobów.

 

Badania z 2003 roku przeprowadzone przez naukowców z University of California wykazały, iż wpływ na zdrowie tytoniu zwykłego i aromatyzowanego pozostaje taki sam,  a zerwanie z mentolowym nałogiem jest trudniejsze niż ze zwykłymi papierosami.

 

Wyniki najnowszych badań dr Gandhiego opierają się na czteroletniej analizie zdrowia ponad 1,6 tysiąca palaczy. Mówi ona, iż ludzie wybierający papierosy mentolowe, zwłaszcza ci o nieregularnych przychodach, mogą nawet wdychać w ten sposób więcej nikotyny i toksyn.

 

Chodzi o zjawisko "oszczędności palenia", które według specjalistów charakterystyczne jest wśród uboższych nałogowców. 

 

Wybierając mentolowe papierosy mocniej zaciągają się dymem, chcąc uzyskać jak najwięcej z każdego wdechu. Jest to możliwe ze względu na fakt, iż mentol maskuje drażniące działanie dymu. Taki zwyczaj sprawia jednocześnie, że do płuc trafia więcej trującej nikotyny i substancji smolistych.

 

W rezultacie podnosi sie także ryzyko zachorowania na nowotwór płuc czy choroby układu krążenia. Zwiększa się także siła samego uzależnienia - wprawdzie miłośnicy papierosów mentolowych wypalają stosunkowo niewiele sztuk dziennie - to odsetek osób skrajnie uzależnionych jest wśród nich niezwykle wysoki.

 

Najnowsze badania wkazały także pewne etniczne różnice w podatności na uzależnienie. Okazuje się , że u palaczy papierosów mentolowych pochodzenia latynoskiego i rasy czarnej dużo częściej występuje powrót do nałogu niż u osoób palących zwykły tytoń. Mimo, że u nałogowcy rasy białej preferują mentolowe papierosy, to nie dostrzeżono u nich takiej skłonności.

 

2736 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.