Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Nietypowe zatosowanie leku na chorobę lokomocyjną

dodano: Piątek, 23 Styczeń 2009, 9:07:20

Resort zdrowia alarmuje, iż Aviomarin, popularny lek na chorobę lokomocyjną, znajduje ostatnio wśród młodzieży nietypowe zastosowanie. Łącząc go z alkoholem uzyskuje ona efekt "odlotu" podobnego do tego, jaki występuje po standardowych narkotykach. Ze względu na łatwą dostępność leku na stacjach benzynowych, lotniskach, w  portach i w supermarketach, młodzi ludzie kupują go w dużych ilościach i stosują bez związku z chorobą lokomocyjną. Łykają kilka tabletek i popijają alkoholem, by spotengować oddziaływanie mieszanki na układ nerwowy.


Ministerstwo Zdrowia przygotowuje w związku z tym  projekt rozporządzenia, zgodnie z którym Aviomarin będzie dostępny wyłącznie w aptekach.

 

Wycofanie Aviomarinu ze sprzedaży w sklepach ma umożliwić większą kontrolę jego sprzedaży. W dalszym ciągu będzie on dostępny bez recepty, jednak w sytuacji, gdy młody człowiek będzie chciał nabyć kilka opakowań tego leku, aptekarz będzie mógł ostrzec go o skutkach nadużywania pigułek.

 

Producent Aviomarinu - firma Pliva Kraków SA utrzymuje, iż jest to lek całkowicie bezpieczny i nie podaje informacji, by w związku z jego używaniem występowały działania niepożądane. Aviomarin pozytywnie przeszedł przed dpuszczeniem go do sprzedaży wszelkie niezbędne badania oraz proces harmonizacji, co oznacza, że zasady jego produkcji i bezpieczeństwo są zgodne z wymogami Unii Europejskiej. Co więcej, lek ten jest dostępny na polskim rynku od 50 lat, a w sprzedaży pozaaptecznej funkcjonuje od 2001 roku. Producent Aviomarinu nie kryje zaskoczenia decyzją ministerstwa, ponieważ, jak twierdzi, utrudni ona życie wielu osobom, np. podróżującym w miejsca, w których pobliżu brakuje aptek.

 

Profesor Witold Gumułka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert w dziedzinie farmakologi, twierdzi, iż właściwe byłoby dopuszczenie do sprzedaży małych, np. zawierających trzy tabletki opakowań Aviomarinu na stacjach benzynowych i na lotniskach.

 

Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" również sprzeciwia się decyzji resortu zdrowia i podkreśla, że do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych w latach 1998-2007 nie zgłaszano żadnych przypadków działania niepożądanego związanego z przyjmowaniem Aviomarinu.

 

Aviomarin dostępny jest obecnie w opakowaniach po trzy i pięć tabletek. Lek dostępny jest w sprzedaży pozaaptecznej w mniejszym opakowaniu, natomiast większe przeznaczone jest wyłącznie do sprzedaży w aptekach.

 

Aviomarin w postaci 50 mg tabletek (Dimenhydrinatum) to lek stosowany w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów u dorosłych i dzieci od 5 lat. Opakowanie zawierające trzy pigułki zawiera łącznie 150 mg Dimenhydrinatum, czyli dobową dawkę, której nie należy przekraczać u dzieci od 5 do 14 lat. U starzych dzieci oraz u dorosłych nie należy przekraczać dawki 400 mg Dimenhydrinatum na dobę.

2739 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.