Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W Warszawie właśnie ruszył projekt "Akademia zdrowego ucznia", realizowany przez stołeczny ratusz. W jego ramach nauczyciele z warszawskich szkół wezmą udział w szkoleniach przygotowujących do edukowania uczniów na temat zdrowego trybu życia.
Pedagodzy dowiedzą się, jak promować ruchu i zdrowe żywienie w szkołach, a także jak postępować np. w przypadku uczniów chorych na cukrzycę czy bulimię lub anoreksję.
Głównym celem projektu jest walka z nadwagą i otyłością oraz z brakiem aktywności fizycznej wśród uczniów.
Obecna świadomość uczniów na temat zdrowia pozostawia wiele do życzenia... Liczba młodzieży unikającej udziału w zajęciach WF-u jest nipokojąco duża. W starszych klasach szkoły podstawowej nie ćwiczy około 18% uczniów, w gimnazjach - 25%, a w szkołach ponadgimnazjalnych - aż 30%.
Niestety - skala problemu nadwagi i otyłości w polskich szkołach zbliża się do amerykańskiej. W Stanach Zjednoczonych na nadwagę lub otyłość cierpi ponad 20% dzieci, w Polsce - już ponad 18%. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z nadwagą wzrosła w naszym kraju aż trzykrotnie.
Tempo wzrostu osób, które ważą za dużo, jest szybsze niż w innych krajach europejskich. Taka niekorzystna zmiana nastąpiła po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, gdyż jeszcze 10 lat temu problem nadwagi lub otyłości dotyczył poniżej 10% polskich dzieci i nastolatków.
W czym tkwi problem? Dzieci jedzą za dużo soli, tłuszczów nasyconych i cukru, a za mało błonnika i tłuszczów nienasyconych. Do tego, coraz więcej czasu spędzają na oglądaniu telewizji lub przesiadywaniu przed komputerem. Mało się ruszają, często unikają jakiejkolwiek aktywności fizycznej.