Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Już wcześniej udowodniono silny związek pomiędzy średnim i dużym spożyciem alkoholu a ryzykiem migotania przedsionków u mężczyzn. Do niedawna brak było podobnych badań dotyczących tej zależności u kobiet.
Ostatnio amerykańscy naukowcy przebadali pod tym kątem 34 715 kobiet w wieku 45 lat lub starszych, cieszących się dobrym zdrowiem. Na podstawie wypełnianej ankiety określano ilość wypijanego alkoholu, po czym w wypełnianym raz do roku kwestionariuszu zbierano informacje na temat nieprawidłowości w pracy serca, które z kolei potwierdzano w testach medycznych.
Okazało się, że konsumpcja alkoholu do dwóch drinków dziennie przez panie nie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia migotania przedsionków. Takie ryzyko pojawia się jednak w momencie, gdy dawka ta zostanie przekroczona.
Wniosek jest prosty - większa ilość alkoholu źle wpływa na pracę nie tylko męskiego, ale i kobiecego serca.
Jak nie przekroczyć zalecanej dawki? Najważniejsza jest zawartość czystego alkoholu, a nie ogólna objętość płynu, z jakiego ów drink się składa. W standardowym drinku znajduje sie 10 gram czystego alkoholu, co stanowi równowartość małego, 284 mililitrowego piwa, 100 mililitrowego kieliszka wina lub 35,5 mililitrowa miara 40-procentowego alkoholu.