Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Na zlecenie Radia TOK FM, Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych przeprowadził wśród Polaków sondaż dotyczący naszej opinii na temat obecnego prawa narkotykowego.
Respondentom zadano kilka pytań, z których pierwsze brzmiało: "Czy popierasz depenalizację posiadania niewielkich ilości miękkich narkotyków (marihuany)".
Okazuje się, że mamy dość liberalne podejście do antynarkotykowego prawa. 32% respondentów odpowiedziało, że "zdecydowanie zgadza się" z tym postulatem, a 16% - z nieco mniejszym przekonaniem, ale się "zgadza".
25% Polaków "trudno powiedzieć", jakie maja zdanie na ten temat. 18% z nich "zdecydowanie nie zgadza się" na depenalizację posiadania małych ilości maihuany, a "zdecydowanie nie zgadza się" na to 9% badanych.
Drugie pytanie dotyczyło tego, "czy powinno się karać więzieniem za posiadanie niewielkich ilości miękkich narkotyków (marihuany)". "Zdecydowanie zgodziło się" z tym 22% badanych, a 13% odpowiedziało "zgadzam się". 14% zaznaczyło odpowiedź "trudno powiedzieć", natomiast 17% "nie zgodziło się" i 34% "zdecydowanie nie zgodziło się" z takim rozwiązaniem.
Odpowiedzi udzielone na kolejne pytanie miały rozstrzygnąć, czy w opinii Polaków marihuana jest groźniejsza od alkoholu. Zdanie na ten temat były jednak bardzo podzielone. Zdecydowanie zgodziło się z tym 12% badanych, a 30% odpowiedziało że się zgadza, nie zaznaczając tego w sposób zdecydowany. Aż 30% respondentów nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie, natomiast 24% nie zgodziło się, że marihuana jest groźniejsza niż alkohol. Dodatkowe 9% stwierdziło, że "zdecydowanie tak nie jest".
Ostatnie pytanie dotyczyło nagłośnionej w ostatnim czasie przez media sprawy zatrzymania popularnej wokalistki za posiadanie "wbrew przepisom ustawy" 2,83 grama marihuany. Według aktualnych przepisów, grozi za to do trzech lat więzienia. Pytanie brzmiało: "Czy wokalistka Kora Jackowska powinna zostać ukarana karą więzienia za posiadanie niespełna 3 g marihuany?" Zdecydowana większość respondentów - aż 79% odpowiedziało, że nie. Przeciwne zdanie wyraziło pozostałe 21% badanych.
Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety papierowej 8 września 2012 roku na ogólnopolskiej próbie 863 osób. Średnia wieku ankietowanych wynosiła 35 lat, 44% stanowili mężczyźni, 56% - kobiety. Najwięcej badanych miało wyższe wykształcenie (50%) oraz średnie (40%). 7% pytanych miało wykształcenie podstawowe, a 3% - zawodowe.