Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Jakiś czas temu naukowcy odkryli, iż spożywanie czerwonego mięsa może zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Wyniki najnowszego badania wyjaśniają przyczyny tej zależności.
Specjaliści ze Szkocji dokładnie zbadali mechanizm powstawania nowotworu. Ich zdaniem nowotwór wywoływany jest poprzez wysoki poziom żelaza, jaki może wynikać z diety bogatej w czerwone mięso.
Żelazo zwiększa ryzyko raka jelita, ponieważ "włącza" ono proces chorobowy, aktywując tzw. APC - wadliwy gen odpowiedzialny za nowotwory.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach. Zaobserwowali, iż u gryzoni z wadliwym genem APC oraz z wysokim poziomem żelaza w organizmie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego było o dwa, trzy razy częstsze. Z kolei myszy na diecie z niską zawartością żelaza nie zapadały na tą groźną chorobę tak często, nawet jeśli posiadały wadliwy gen APC.
Wynika z tego, że duża zawartość żelaza w organizmie w połączeniu z wadliwym genem APC sprzyja rozwojowi raka. Występuje on średnio u ośmiu na dziesięciu pacjentów z wadliwym genem APC.
Zdanie autorów badania sam wysoki poziom żelaza, np. wywołany przez spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa nie ma wpływu na rozwój raka jelita grubego. By to ryzyko było zwiększone, pacjent musi posiadać jednocześnie wspomniany wadliwy gen.