Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Eksperci z Międzynarodowego Instytutu Badań Prewencyjnych i Europejskiego Instytutu Onkologii przeprowadzili dokładne, przekrojowe badanie dotyczące konsekwencji korzystania z solariów.
Jego wyniki świadczą o tym, że sztuczna opalenizna jest jeszcze groźniejsza, niż sądzono... Korzystanie z solariów przez osoby poniżej 35 roku życia aż dwukrotnie zwiększa ryzyko raka skóry.
W ramach badania przeprowadzonego w latach 1981-2012 przebadano ponad 12 000 ofiar nowotworu skóry oraz przeanalizowano wpływ solariów na kobiety i mężczyzn z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i innych krajów europejskich.
Zdaniem badaczy skóra młodych osób jest bardziej narażona na zniszczenie komórek, które może prowadzić do rozwoju nowotworów. U miłośników sztucznej opalenizny ryzyko wystąpienia raka skóry może być wyższe nawet o 87%. W przypadku osób poniżej 35 roku życia każda sesja w solarium dodatkowo zwiększa zagrożenie o 1,8%. U osób starszych - powyżej 35 roku życia - ryzyko rozwoju nowotworu skóry jest o 20% większe.
W Wielkiej Brytanii z rakiem skóry zmaga się około 100 000 osób. W porównaniu z końcem lat 70–tych liczba ta zwiększyła się aż czterokrotnie. Prawie 65 000 przypadków najbardziej niebezpiecznej odmiany raka skóry – czerniaka złośliwego – ma bezpośredni związek z korzystaniem z solariów i jest przyczyną śmierci blisko 900 osób rocznie.
W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono zakaz używania solariów przez osoby poniżej 18 roku życia, a także kabin opalających na monety, z których korzystały nawet 9-letnie dzieci. Specjaliści sugerują, by takie przepisy ustanowiły również inne kraje.