Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców świadczą, że kobiety, które miały ciężkie dzieciństwo z większym prawdopodobieństwem będą uzależnione od nikotyny w życiu dorosłym.
W jego ramach siedem tysięcy osób, z czego połowę stanowiły kobiety, wypełniły Kwestionariusz Oceny Negatywnych Doświadczeń Dziecięcych. Badanie sprawdziło, czy w życiu danej osoby choć raz miało miejsce wydarzenie, które można określić jako przemoc psychiczną, fizyczną lub zaniedbanie.
Okazało się, że negatywne doświadczenia z dzieciństwa predysponują kobiety do palenia papierosów w życiu dorosłym. Podobnego efektu nie zaobserwowano jednak u mężczyzn.
Kobiety, które w domu rodzinnym były narażone na przemoc psychiczną lub fizyczną, 1,4 razy częściej niż przeciętny człowiek uzależniają się od palenia papierosów. Jeśli z kolei jeden z rodziców kobiety przebywał w więzieniu podczas gdy była ona małym dzieckiem, ryzyko rozpoczęcia palenia w jej przypadku wzrasta dwukrotnie.
Zdaniem badaczy negatywne doświadczenia z dzieciństwa zwiększają dyskomfort psychologiczny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ci ostatni nie są jednak bardziej skłonni do palenia papierosów, gdyż prawdopodobnie mają inne sposoby na radzenie sobie z tym faktem.