Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Darmowa heroina w Szwajcarii

dodano: Poniedziałek, 1 Grudzień 2008, 8:43:29

Szwajcaria stanie się pierwszym w historii państwem na świecie, gdzie w ramach oficjalnej polityki rząd będzie dotował produkcję heroiny.

 

Debata na temat niestandardowych metod walki z narkomanią toczyła się tam od dawna. Ostatnio Szwajcarzy wzięli udział w referendum, w którym odpowiedzieli na takie pytania jak: "Czy chcesz, by program <Heroina na receptę> został wprowadzony na trwałe do polityki państwa? Czy jesteś za legalizacją marihuany?".

 

 

68% obywateli tego kraju poparło rządowy program walki z narkomanią, polegający na legalnym podawaniu heroiny narkomanom uzależnionym od tego środka. Początki kontrowersyjnej metody sięgają 1994 roku, kiedy w odpowiedzi na ogromne rozmiary narkomanii rząd zdecydował się na darmowe wydawanie heroiny najsilniej uzależnionym. Program, uważany za ostatnią deskę ratunku dla ludzi silnie uzależnionych okazał się skuteczny. Narkomania zniknęła ze szwedzkich ulic, gdzie do niedawna była prawdziwą plagą, a samych narkomanów chroniła przed stoczeniem się na margines społeczny. "Heroina na receptę" pomaga także obniżyć przestępczość związaną z handlem narkotykami.
 
 
Mieszkańcy Szwajcarii podzielają ten pogląd, czego wyraz dali w ostatnim referendum. Jego wyniki oznaczają, że ten kontrowersyjny sposób zwalczania narkomanii stał się już częścią oficjalnego programu rządowego.
 
 
W ramach programu heroina wstrzykiwana jest w wyznaczonych klinikach, pod ścisłym nadzorem lekarzy. Pacjenci nim objęci mają prawo dwukrotnego zgłaszania się na zastrzyk w ciągu dnia. Heroina, którą przyjmują, produkowana jest pod nadzorem władz przez jedną z firm farmaceutycznych w Szwajcarii.
 


Dzisiaj codziennie około 1300 narkomanów korzysta z możliwości przyjmowania "bezpiecznych zastrzyków".

 

Koszt całkowity programu, począwszy od produkcji heroiny w specjalnym laboratorium, a skońszywszy na jej dystrybucji to wydatek rzędu 26 mln franków szwajcarskich rocznie. Fakt ten jest jednym z argumentów jego przeciwników, którzy twierdzą ponadto, że fundowanie darmowych działek jest równoznaczne z zachętą młodocianych do sięgnięcia po najtwardsze narkotyki.

 

Jednocześnie w innym głosowaniu szwajcarskie społeczeństwo zdecydowało, że nie będzie legalizacji marihuany. 63% z nich opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu pomimo faktu, że policja często bagatelizowała egzekwowanie prawa w stosunku do osób palących ją publicznie.

2836 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.