Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy wykazali, że memantyna - lek stosowany w leczeniu alzheimera pomaga wyleczyć uzależnienie od zakupów.
Mianem zakupoholizmu określa się manię, kompulsywne, przymusowe nabywanie zbędnych rzeczy, nałogowe przebywanie w centrach handlowych. Dla uzależnionej osoby kupowanie staje się sposobem na rozładowywanie napięcia, a nie jak być powinno - zaspokojeniem realnych potrzeb. Nałóg ten oznacza niekontrolowane wydatki, wpadanie w długi, ciągłe poczucie winy, a gdy jest bardzo silne, traktowany jest na równi z innymi uzależnieniami, takimi jak alkoholizm czy narkomania.
Przeprowadzone przez Amerykanów badanie wykazało, że lek przeznaczony dla osób cierpiących na alzheimera może okazać się skutecznym sposobem także na walkę z uzależnieniem od zakupów.
Testy przeprowadzone na zakupoholikach wskazały, że 8 - tygodniowa kuracja z użyciem memantyny przynosi znaczną poprawę. Biorący w niej udział zakupoholicy (kobiety i mężczyźni) spędzali zdecydowanie mniej czasu na kupowaniu niepotrzebnych przedmiotów, wydając tym samym mniejszą kwotę pieniędzy.
Według najnowszych danych zakupoholizm dotyczy 5,8% dorosłych. Cztery na pięć osób uzależnionych od zakupów to kobiety. Zakupoholicy nie kontrolują swoich wydatków, "przepuszczając" średnio 61% swoich dochodów, głównie na ubrania. Ze statystyk wynika, że buszowanie po sklepach zajmuje im około 38 godzin tygodniowo.