Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy wykazali, że wyciąg z kudzu, czyli ołownika łatkowatego, ogranicza spożycie alkoholu i może okazać się pomocne w walce z uzależnieniem od tej używki.
Korzystne działanie mają składniki występujące w korzeniach tej rośliny, a zwłaszcza jedna z substancji czynnych - izoflawon pueraryna.
Wyniki eksperymentu potwierdziłhy, że skutecznie zwlacza alkoholizm, nie wywołując przy tym żadnych skutków ubocznych. Wzięło w nim udział 10 osób, kobiet i mężczyzn w wieku dwudziestu kilku lat, które regularnie piły alkohol.
Uczestników badania ulokowano w apartamencie wyposażonym w telewizor, odtwarzacz DVD oraz lodówkę z ze sporym wyborem napojów alkoholowych. Podczas wstępnej 1,5-godzinnej sesji mogli oni wypić do 6 piw. Później części osób podano puerarynę i polecono, by przyjmowały codziennie przez tydzień. Pozostałe osoby dostały taką samą dyspozycję, z tym że zamiast wyciągu z kudzu miały zażywać placebo. Podobne sesje urządzano kilkukrotnie, co tydzień.
Jak się okazało, uczestnicy zażywający puerarynę pili wyraźnie mniej piw - średnia spadła z 3,5 do 2,4. W trakcie terapii spadała nie tylko ilość wypijanego przez nich alkoholu, ale także tempo jego spożycia. Badani pili wolniej i opróżniali butelki wykonując większą iość łyków.
Autorzy badania nie mają złudzeń, że pueraryna całkowicie zahamuje picie alkoholu, jednak jak pokazują wyniki wykonanego przez nich eksperymentu - może istotnie ograniczyć przyjmowaną ilość wypijanych procentów oraz zahamować charakkterystyczną dla osób mających problem z alkoholem "łapczywość".
Kudzu występuje naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej i na wyspach Oceanii, lecz obecnie rośnie też w wielu innych rejonach świata, np. w Stanach Zjednoczonych.