Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie
Wpływ genów i charakteru na rozwój alkoholizmu
dodano: Wtorek, 25 Listopad 2008, 11:34:47

Amerykańscy badacze z uniwersytetów w Iowa i Virginia odkryli, iż genetycznie warunkowany niski poziom serotoniny może być przyczyną rozwoju choroby alkoholowej.

 

Neuroprzekaźnik ten, potocznie zwany hormonem szczęścia, reguluje pracę mózgu wpływając na nastrój, emocje, koncentrację, motywację, a także prawidłowy cykl snu.

 

Naukowcy dowiedli, że określone mutacje genu SLC6A4, który odpowiada za wydzielanie serotoniny mogą wpływać a to, że niektóre osoby uzależnione od alkoholu wypijają więcej niż inne. O tej skłonności może decydować właśnie jedna mutacja, wywołana przez zmianę pojedynczego nukleotydu w sekwencji DNA.

 

Serotonina to neiroprzekaźnik odpowiadający za przenoszenie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu, a więc także odpowiedzialny za możliwość odczuwania przyjemności z picia alkoholu. Umiarkowane jego spożywanie zwiększa wydzielanie serotoniny, natomiast nadmierne picie osłabia funkcjonowanie tego hormonu oraz prowadzi do powstania jego niedoborów.

 

Wyniki innych badań, przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Teksasie podkreślają rolę ludzkiego charakteru w procesie powstawania uzależnienia od alkoholu.

 

Okazuje się, że indywidualiści mają większe ryzyko popadnięcia w nałóg niż osoby towarzyskie, a częste kontakty z innymi ludźmi zmniejszają intensywność picia.

2844 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.