Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
18 listopada 2008 br. w Senacie odbyła się konferencja zatytułowana "Zagrożenia wychowawcze XXI wieku". Patronat nad spotkaniem objął
przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr oraz rektor PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie prof. Marek Konopczyński.
Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera, posłowie i senatorowie, reprezentanci resortów edukacji, sprawiedliwości, sportu, nauki i szkolnictwa wyższego, zdrowia, spraw wewnętrznych i obrony narodowej, a także przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk oraz instytucji i organizacji zajmujących się problematyką wychowania i zapobiegania patologiom społecznym.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów Roku Andrzeja i Olgi Małkowskich, ustanowionego w 120-tą rocznicę urodzin twórców polskiego harcerstwa. Jego celem było zaprezentowanie i omówienie kluczowych zjawisk wpływających na pojawianie się zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży, w szczególności z uwzględnieniem uzależnień od substancji chemicznych, infoholizmu oraz przestępczości.
Podczas konferencji podkreślono potrzebę zbudowania w Polsce odpowiedniej atmosfery wychowawczej dla młodych ludzi.
W ostatnim czasie pojawiło się wiele zagrożeń, z którymi styka się dzisiejsza młodzież, dlatego przed instytucjami z nią pracującymi stoją nowe wywzwania. Gwałtowny rozwój nowych technologii, przemocy oraz pojawienie się nowych praktyk związanych z narkotykami wymusza niejako weryfikację systemu wychowawczego.
Kształtowanie właściwych postaw wśród młodego pokolenia jest obowiązkiem całego społeczeństwa, wszystkich obywateli i instytucji państwowych, ponieważ od tego zależy teraźniejszość oraz przyszłość naszego społeczeństwa.
Podczas senackiej debaty poruszono kwestię wpływu patologii społecznych u dzieci i młodzieży na kondycję moralną społeczeństwa, także w perspektywie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju. Na spotkaniu zaprezentowano także przegląd takich społecznych form aktywności, które sprzyjają zapobieganiu wielu zaburzeniom.