Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Najnowsze dane: alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród polskiej młodzieży

dodano: Piątek, 10 Luty 2012, 10:25:01

Badanie zrealizowane ostatnio wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w ramach programu ESPAD wykazało, które używki są wśród nich najbardziej popularne.







Najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży okazał się alkohol - pije go dwukrotnie więcej młodych ludzi niż pali papierosy, a użytkowników marihuany jest trzy razy mniej niż pijących alkohol.







Procentowe napoje choć raz próbowało ponad 87% młodszych i ponad 95% starszych uczniów. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród młodzieży jest piwo.






Wciągu ostatniego miesiąca poprzedzającego badanie upiło się ponad 21% młodszych i ponad 32% starszych respondentów. Nigdy nie upiło się odpowiednio ponad 51% i 30% z tych grup.







Młodzież tak często sięga po alkohol, ponieważ w jej mniemaniu jest on prostym sposobem na dobrą zabawę i stanie się bardziej towarzyskim, jednak jak świadczą wyniki badania - obawia się też kaca i złego samopoczucia.






W opinii uczestników badania alkohol jest łatwo dostępny - około 90% z nich oceniło zdobycie piwa jako bardzo łatwe, a 35% kupiło je w ciągu ostatniego miesiąca.






Zdaniem specjalistów rośnie jednak odsetek młodych ludzi, którzy w wieku 15-16 lat nie spróbowali jeszcze alkoholu.






Jednocześnie znacznie wzrósł odsetek użytkowników marihuany. Przynajmniej raz w życiu paliło ją ponad 24% uczniów z młodszej grupy i ponad 37% ze starszej - to znacznie więcej niż w poprzednich latach. W tym samym czasie istotnie spadła liczba młodych ludzi, którzy palenie konopi indyjskich oceniają jako ryzykowne - 30% uważa, że sporadyczne palenie może być groźne (w poprzednim badaniu 42%), a 66% za ryzykowne uważa regularne palenie (cztery lata wcześniej 79%).






Stosunkowo często młodzi ludzie eksperymentują z amfetaminą. Przynajmniej raz próbowalo ją 4,6% młodszych i 8,3% starszych uczniów.






W ostatnim badaniu po raz pierwszy zapytano też o dopalacze. Okazało się, że niemal wszyscy młodzi ludzie o nich słyszeli, jednak tylko 15,3% młodszych i 21,6% starszych uczestników było kiedykolwiek w sprzedającym je sklepie, a próbowało ich 10,5% młodszych i 15,8% starszych uczniów.







Z kolei papierosy przynajmniej raz w życiu paliło ponad 57% uczniów z młodszej i blisko 71% ze starszej grupy, a w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie - odpowiednio niespełna 30% i prawie 42%.







Wyniki badania świadczą, że zarówno jeśli chodzi o picie alkoholu, jak i palenie papierosów, zacierają się różnice pomiędzy chłopcami a dziewczętami,







Badanie w ramach programu ESPAD przeprowadzono w szkołach 35 krajów europejskich, wśród uczniów w wieku 15-16 lat (w Polsce trzecia klasa gimnazjum) oraz 17-18 lat (druga klasa szkół ponadgimnazjalnych).

346 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.