Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W Polsce ten rodzaj nowotworu zajmuje drugie miejsce pod względem śmiertelności z powodu choroby nowotworowej. Częściej chorują na niego mężczyźni niż kobiety, zwykle w sile wieku.
By zapobiec rozwojowi raka jelita grubego, należy stosować odpowiednią profilaktykę. Składa się na nią dieta bogata w błonnik, unikanie używek, a także aktywność fizyczna.
Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców świadczą, że dodatkowym, skutecznym sposobem na zapobieganie nowotworowi jelita grubego jest spożywanie dużych ilości kakao. Nie tylko zapobiega ono chorobie, ale też zatrzymuje jej rozwój.
Potwierdzający to eksperyment został wprawdzie przeprowadzony na szczurach, ale badacze zapewniają, że takie korzyści ze spożywania kakao odnoszą się także do ludzi.
W jego ramach gryzonie, u których zdiagnozowano rozpoczęty proces kancerogenezy, przez osiem tygodni spożywały pokarm wzbogacony o kakao (które stanowiło 12% całego posiłku). Po tym czasie okazało się, że zmniejszyła się u nich liczba szkód oksydacyjnych w komórkach, a proces kancerogenezy uległ zahamowaniu.
Amerykanie wyjaśniają, że kakao zwiera duże ilości związków fenolowych i flawonoidów, które zapobiegają stresowi oksydacyjnemu, wywołującemu m.in. raka jelita grubego. Związki te chronią błonę śluzową jelit przed patologiami, będącymi wynikiem ekspozycji na toksyny i prokancerogeny z pożywienia.