Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem brytyjskich naukowców spożywanie dużych ilości przetworzonej żywności w dzieciństwie obniża poziom inteligencji.
Wyniki przeprowadzonego przez nich badania świadczą, że dzieci, które od 3 roku życia jedzą dużo pokarmów przetworzonych, bogatych w tłuszcze trans oraz cukry, już po 5 latach odbiegają poziomem IQ od rówieśników odżywianych zdrowo.
Badacze przeanalizowali dane zebrane wśród niemal 4 tysięcy dzieci, które uczestniczyły w długofalowym badaniu. Od ich rodziców zebrano informacje na temat diety maluchów w wieku 3, 4, 7 oraz 8 lat. Same dzieci poddano zaś testom na inteligencję, gdy miały 8,5 roku. W badaniu uwzględniono dodatkowe czynniki, które mogły mieć wpływ na IQ dzieci, a także poziom wykształcenia matki, przynależność do grupy społecznej oraz długość okresu, w którym dziecko było karmione piersią.
Okazało się, że duża ilość przetworzonych pokarmów (bogatych w niezdrowe tłuszcze typu trans oraz w cukry proste), w diecie maluchów od 3 roku życia powodowała, że w wieku w wieku 8,5 roku miały one nieco niższe IQ niż ich rówieśnicy, którzy odżywiali się zdrowo, tzn. jadły dużo warzyw, owoców, węglowodanów złożonych i ryb.
Tłuszcze trans znajdują się w wielu uwielbianych przez dzieci produktach spożywczych, np. w słodyczach, czipsach czy potrawach smażonych. Mają bardzo szkodliwy wpływ na układ krążenia - podnoszą poziom złego cholesterolu, obniżają poziom dobrego, zwiększają ryzyko miażdżycy naczyń, mogą też przyspieszać rozwój demencji.
Wyniki amerykańskich badań są dowodem na to, że nawyki żywieniowe we wczesnym dzieciństwie mogą mieć długoterminowe skutki. Rozwój mózgu we wczesnym okresie życia przebiega najszybciej, dlatego zdrowa dieta jest wówczas szczególnie istotna.